Mulczowanie

Mulczowanie

Chcesz mieć w ogrodzie piękny trawnik? A może zależy Ci na oczyszczeniu działki z zieleni i przygotowaniu jej pod inwestycję? W obu sytuacjach pomoże Ci mulczowanie. Oferujemy profesjonalne usługi usuwania krzewów, drzew i zbędnej roślinności na działce. Wykorzystujemy nowoczesne mulczery leśne, dzięki którym sprawnie i skutecznie wykonujemy każde zlecenie.

Naszą ofertę kierujemy zarówno do klientów prywatnych, zainteresowanych pozbyciem się zakrzewień i zadrzewień z działki, jak i firm oraz instytucji. Wykonujemy prace w ogrodach, na działkach budowlanych, terenach pod inwestycje, w parkach i na obszarach zielonych oraz w dowolnych innych miejscach wskazanych przez klienta. Gwarantujemy terminową realizację zleceń.

Mulczowanie – co to jest?

Dzięki naszym usługom szybko i efektywnie pozbędziesz się z ogrodu zbędnych drzew, krzewów i innych roślin. Co to jest mulczowanie? To metoda mająca na celu oczyszczenie terenu z zieleni. Polega na sfrezowaniu górnej, nadziemnej warstwy roślinności i rozdrobnieniu jej do takiego stopnia, aby nie było konieczności wywozu odpadów z działki. Z tej przyczyny technika ta różni się m.in. od zwykłej wycinki drzew – po wycince w ogrodzie pozostają porozrzucane gałęzie czy wystające pieńki, które po pewnym czasie odrastają, przez co problem z zielenią powraca. Metoda ta umożliwia też zmieszanie części podziemnej roślinności na głębokość do 5-7 cm.

Efektem pracy mulczera jest usunięcie z danego terenu trawy, krzewów, samosiewów, a nawet drzew stojących o średnicy do 10-15 cm. Metoda mulczowania nie pozostawia na działce wystających ponad powierzchnią ziemi pniaków ani gałęzi. System korzeniowy drzew zostaje równomiernie zasypany ziemią na całej powierzchni, dzięki czemu procesy gnilne ulegają przyspieszeniu, a w rezultacie pieńki rozkładają się samoczynnie. W przypadku niewielkich samosiewów i zakrzaczeń nie musisz nawet martwić się o pieńki, gdyż zostają one w całości zmieszaną z glebą, dzięki czemu nie odrastają tak prędko, jak po zwykłej wycince drzew.

Aby utrzymać stan taki jak po mulczowaniu, zaleca się koszenie terenu raz w roku. W większości przypadków to wystarczy, by cieszyć się pięknie utrzymanym, oczyszczonym ze zbędnej roślinności ogrodem lub działką.

Dlaczego warto wykonać mulczowanie?

Oczyszczenie terenu za pomocą mulczera leśnego to wygodny i wysoce skuteczny sposób na pozbycie się krzewów, zakrzaczeń i małych drzew na działce. Proces ten przebiega szybko – specyfikacja maszyny sprawia, że oczyszczanie działki mulczerem odbywa się bardzo sprawnie. Urządzenie rozdrabnia i miesza biomasę z glebą równomiernie na całej powierzchni, pozostawiając czysty i wyrównany teren. Dzięki temu zabiegowi trawa zostaje naturalnie odżywiona oraz zabezpieczona przed nadmiernym wysuszeniem.

Proces spowalnia wzrost chwastów, zapobiega erozji gleby oraz ogranicza ilość trawy do utylizacji. Zmniejsza również pracochłonność koszenia. Mulczowanie pozwala też przywrócić nieużytki rolne do produkcji polowej. Technika ta jest zwłaszcza polecana, gdy na danym stanowisku nie planujesz orki, czyli przy bardzo płytkich uprawach.

Wszechstronne zastosowanie mulczowania

Skorzystanie z usługi jest często niezbędne, gdy chcesz przygotować teren pod inwestycję budowlaną. Sprawdzi się w przypadku oczyszczania łąk, a także pól pod przyszłe uprawy. Jest też niezastąpiona na terenach leśnych. Dzięki tej metodzie rozdrobnisz pozostałości pozrębowe oraz przygotujesz powierzchnię do odnowień i glebę do nasadzeń. Technika przydaje się też do kruszenia pniaków i drzew stojących, przy mineralizacji, przygotowaniu i utrzymaniu pasów przeciwpożarowych oraz utrzymaniu i remoncie dróg leśnych.

W rolnictwie usługa ta jest powszechnie stosowania w celu rekultywacji terenów i przywracania kultury rolnej zadrzewionych obszarów. Pozwala przygotować pole pod uprawy, a także utrzymać drogi rolne i dojazdy do farm wiatrowych. Z metody tej korzysta się ponadto przy wykonywaniu usług publicznych i komunalnych. Jest niezastąpiona podczas przygotowywania terenu pod zabudowę przemysłową i mieszkalną, przy kształtowaniu krajobrazu oraz przygotowaniu tras narciarskich i sportowych. Pozwala skutecznie oczyścić linie przesyłowe nad gazociągami oraz utrzymać tereny pod liniami energetycznymi.

Mulczowanie – cena usługi za hektar

Konkretna cena usługi mulczowania zależy od kilku czynników, dlatego każde zlecenie wyceniane jest indywidualnie. Pod uwagę bierzemy przede wszystkim wielkość działki oraz rodzaj konkretnych prac wykonywanych na tym terenie. Istotna jest roślinność porastająca działkę – od tego, czy są to drzewa, samosiewy, krzewy czy trawy, zależy koszt, ale również konieczność doboru odpowiedniego sprzętu zapewniającego najwyższą jakość. Ważny jest też stan terenu do oczyszczenia: czy jest on suchy, czy podmokły, jakie jest nachylenie działki, a także czy występują na niej inne utrudnienia, np. dziury w ziemi, zalegające śmieci, gruz czy kamienie.