Mulczowanie po kukurydzy – na czym polega?

Mulczowanie po kukurydzy – na czym polega?

Gdy plony zostaną zebrane, na polu pozostają po nich ściernie, czyli wyrastające niewysoko ponad grunt resztki skoszonych zbóż. Co z nimi zrobić? Popularnym zabiegiem, który stosuje się na ściernisku po zakończeniu zbiorów kukurydzy, jest mulczowanie. Na czym ono polega? Dlaczego się je stosuje? Jakie korzyści wynikają z jego zastosowania? Sprawdź odpowiedzi na powyższe pytania i dowiedz się więcej na ten temat!

Czym jest i na czym polega mulczowanie ścierniska po kukurydzy?

Uprawiana z myślą o pozyskiwaniu ziaren kukurydza wyróżnia się tym, że po zebraniu plonów pozostają po niej relatywnie wysokie resztki, których jest dość dużo. Szacuje się, że na 1 tonę ziaren należy liczyć ok. 1,5 tony słomy i innego rodzaju masy roślinnej. Co ważne, w zalegających na ściernisku pozostałościach znajduje się wiele cennych dla gleby i roślin substancji, jednak z uwagi na swoją formę są one niedostępne dla otoczenia. Aby je „uwolnić”, konieczne staje się spełnienie kilku warunków, które dotyczą m.in. odpowiedniego rozdrobienia resztek. I właśnie m.in. w tym celu przeprowadza się mulczowanie.

Proces, który opisujemy, pozwala na kawałkowanie pozostałości po zbiorach za pomocą specjalnego sprzętu – kosiarki bijakowej albo rozdrabniacza młotkowego. Przycięcie resztek mulczerem sprawia, że ściernisko może być dla kolejnych roślin uprawnych źródłem cennych składników odżywczych, które mają warunki do efektywnego rozkładania się w glebie. Tymczasem bez rozdrobnienia byłoby to niemożliwe. Warto mieć świadomość, że w ten sposób mulczowanie po kukurydzy może być źródłem oszczędności finansowych, gdyż poprzez użyźnienie gleby da się zmniejszyć ilość używanych następnie środków ochrony roślin.

Korzyści wynikające z mulczowania ścierniska po kukurydzy

Dlaczego jeszcze wykonuje się rozdrabnianie resztek po zbiorach? Jest to niezwykle istotne w odniesieniu do kwestii fitosanitarnych, ponieważ znacząco obniża prawdopodobieństwo nalotu omacnicy prosowianki oraz rozwoju innych chorób i chwastów. To występujący na kilku kontynentach szkodnik gospodarczy, który poza kukurydzą żeruje także na jabłoniach, truskawkach czy paprykach. W efekcie obecności tego owada na roślinach pojawiają się niepożądane dziury i naloty, co przekłada się na mniejsze i gorsze jakościowo zbiory. Na szczęście mulczowanie ścierniska może ograniczyć ilość larw omacnicy prosowianki nawet o 90%! To jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie temu szkodnikowi, a także stonce kukurydzianej, chorobom grzybiczym oraz chwastom.

Innym powodem, dla którego warto rozdrabniać pozostałości po plonach, jest uniknięcie niebezpieczeństwa wynikającego z zapychania się pojazdów rolniczych przez masę roślinną. Znajdujące się w niej duże kawałki, np. grubych łodyg, mogą być realnym zagrożeniem dla maszyn, co wiąże się z ryzykiem uszkodzeń i awarii. Mulczowanie ścierniska po kukurydzy minimalizuje podobny scenariusz, ułatwiając rozkład resztek po plonach.

Mulczowanie ścierniska po kukurydzy – warto!

Kolejnym czynnikiem, który sprawia, że rolnicy przeprowadzają tę procedurę, jest zabezpieczenie gruntu przed szybką utratą wilgoci. Ścięta masa roślinna skutecznie ją zatrzymuje, a jednocześnie ułatwia gromadzenie składników odżywczych poprzez ograniczenie ich wypłukiwania z gleby wraz z opadami deszczu. Równie pozytywnym skutkiem mulczowania ścierniska po kukurydzy okazuje się stabilizacja temperatury ziemi, która dzięki pokawałkowanym pozostałościom po zbiorach jest chroniona zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem.

Podsumowując, rozdrabnianie resztek po plonach kukurydzy jest zabiegiem korzystnym z wielu względów, który stosuje się przede wszystkim z myślą o ochronie przyszłych roślin uprawnych oraz maszyn rolniczych. Wydaje się, że najważniejszym aspektem, który sprawia, że mulczowanie ścierniska cieszy się popularnością wśród gospodarzy, jest zapobieganie rozwojowi omacnicy prosowianki, jednak również z uwagi na inne zalety zdecydowanie warto rozważyć wdrożenie tej procedury do swojej działalności. Jej wykonanie można zlecić naszej firmie, do czego w razie potrzeby serdecznie zapraszamy!

Share this post