Mulczer leśny – co to jest?

Mulczer leśny – co to jest?

Urządzeniem przeznaczonym do różnorodnych prac związanych z cięciem i mieleniem gałęzi, pni czy korzeni jest mulczer leśny. Ta maszyna pozwala oczyścić glebę. Warto jednak pamiętać, że można korzystać z niej nie tylko w lesie – sprawdza się również w gospodarstwach rolnych, na obszarach inwestycyjnych, działkach budowlanych, terenach pod liniami energetycznymi, w sadach, na polach czy łąkach. Czy wiesz, czym jest mulczer leśny, ile kosztuje i jakie ma zalety usługa wykonywana tym nowoczesnym sprzętem?

Jak zbudowane są mulczery leśne?

Nazywane kruszarkami lub rozdrabniaczami mulczery składają się z trzech podstawowych elementów konstrukcyjnych: rotoru roboczego, bębna ugniatającego i ramy obalającej. Rotor jest najważniejszą częścią, ponieważ to na nim zamocowane są osady z nożami, które rozdrabniają drewno, kamienie lub glebę. Bęben ugniatający oraz rama pomagają kruszyć poszczególne elementy w zależności od zastosowanego rodzaju sprzętu. Warto mieć na uwadze, by jakość poszczególnych elementów była wysoka, gdyż wpłynie to na żywotność użytkownego modelu.

Mulczery leśne są więc nieocenionym wsparciem przy oczyszczaniu ziemi z zieleni. Idealnie sprawdzają się do redukcji nadmiernie wyrośniętych krzewów i drzew na terenie działki. Wykorzystanie tych urządzeń ma wiele zalet – przede wszystkim skraca czas pracy, rozdrabnia oraz równomiernie, na całej powierzchni miesza biomasę z glebą. W efekcie po wykonaniu usługi teren pozostaje wyrównany i czysty. Przede wszystkim jest ot więc sposób na szybkie i bardzo dokładne obrobienie zakrzaczonej parceli w celu jej dalszej eksploatacji.

Mulczowanie przestrzeni w lesie – najważniejsze zalety

Mulczowanie leśne jest usługą, która polega na takim skoszeniu górnej warstwy zieleni oraz rozdrobnieniu jej do właściwego etapu, by nie było już konieczności wywozu odpadów z działki – jak ma to miejsce np. w przypadku typowej wycinki drzew. Po niej zostaje zwykle wiele rozrzuconych gałęzi i wystających pieńków, które po upływie pewnego czasu odrastają, a problem z niewłaściwie uformowaną zielenią powraca.

Za pomocą nowoczesnych mulczerów leśnych można więc wykonać precyzyjne czyszczenie podłoża, które nie pozostawia wystających pieńków nad ziemią. System korzeniowy jest wówczas równolegle zasypywany na całej powierzchni, co z kolei przyspiesza proces gnilny, a pozostałości same się rozkładają. Przy zakrzaczeniach i samosiewach są mieszane z ziemią, więc proces ponownego wzrostu nie następuje tak szybko. Usługa mulczowania pozwala zatem zmniejszyć parowanie wody i nie dopuszcza do rozwoju chwastów. Poprawia także sprawność gleby i zapobiega erozji wodnej.

Ile kosztuje usługa wykonywana mulczerem?

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje usługa wykonywana mulczerem, to zwróć uwagę, że do każdego klienta podchodzimy w sposób indywidualny. Zależy nam na dobrej współpracy, dlatego każdy przypadek wyceniany jest osobno. Wypożyczenie używanego jest znacznie lepszą propozycją niż zakup nowego modelu, ponieważ nie trzeba jednorazowo dysponować dużą gotówką. Poza tym nie każdy ma miejsce na to, aby maszynę przechowywać u siebie. Co więcej, ogromnym plusem jest to, że można otrzymać urządzenie wraz z operatorem – nie trzeba więc znać specyfikacji technicznej i obsługi.

Gdzie stosuje się mulczowanie leśne?

Mulczowanie, to zabieg podczas którego ścięty bądź zfrezowany materiał roślinny zostaje poddany rozdrobnieniu, a następnie po wymieszaniu z glebą jest rozkładany równomiernie cienką warstwą na mulczowanym terenie. Wszystkie operacje wykonywane są w jednym cyklu. Dzięki czemu czas potrzebny np. na porządkowanie terenu, bądź przygotowanie terenu pod inwestycje, czy wyczyszczenie działki ograniczony jest do minimum. Mulczowanie przy użyciu mulczera pozwala na szybkie usunięcie zbędnych roślin z terenu działki.

Tak naprawdę po urządzenia tego typu sięga się w wielu sytuacjach. Mulczery leśne sprawdzają się np. do karczowania krzaków małych drzewek, przygotowania terenu pod inwestycję, czyszczenia działek z ziemi czy biomasy. Korzystanie z usługi mulczowania jest też niezbędne wtedy, gdy chce się oczyścić łąki czy pola pod przyszłe uprawy.

Proces ten znajduje zastosowanie także na terenach leśnych, ponieważ dzięki niemu można rozdrobnić pozostałości pozrębowe i przygotować powierzchnię do odnowienia, a glebę do nowych nasadzeń. Technikę oczyszczania przy użyciu tego sprzętu zaleca się również do kruszenia pniaków i drzew stojących, podczas mineralizacji, przy przygotowaniu i utrzymaniu pasów przeciwpożarowych czy remoncie dróg, dlatego zwróć uwagę, ile kosztuje usługa wykonywana mulczerem i wybierz dogodne rozwiązanie dostępne na rynku.

Share this post