Do czego służy mulczer leśny?

Do czego służy mulczer leśny?

Urządzenie stosowane w leśnictwie do niszczenia i rozdrabniania drewna oraz innych materiałów organicznych znajdujących się w glebie powszechnie określane jest jako mulczer leśny. Jest to potężna maszyna, zazwyczaj montowana na tylnej części ciągnika lub koparki. Można jej także używać do przygotowywania i czyszczenia działek pod budowę. Wiesz, gdzie i kiedy sprawdza się mulczowanie

Po co powstały mulczery?

Głównym zadaniem mulczera leśnego jest oczyszczanie, redukcja wielkości gałęzi, pni drzew, krzaków i innych odpadków biologicznych, tworząc tym samym tzw. mulcz, czyli pokrywę ochronną dla gleby. Dzięki niemu można przygotować działki do dalszej eksploatacji lub poprawić użyźnienie podłoża w lesie, czym odpowiednio dba się o jego ekosystem.

Mulczer leśny – możliwości montażu

Zazwyczaj mulczer leśny montowany jest do tylnej części ciągnika. Operator musi wybrać dogodną wysokość, aby ciąć na odpowiedniej głębokości. Następnie ruchome ostrza należy zbliżyć do miejsca, w którym rosły małe drzewka, krzaki, gałęzie, by je wyciąć i zmielić. Mulczowany materiał jest wyrzucany w formie drobnych kawałeczków. Na tym etapie najważniejszy jest operator, bo to on kontroluje maszynę, może regulować prędkość, kierunek oraz inne ustawienia w zależności od potrzeb i warunków pracy. Urządzenie można zamontować także do koparki.

Czyszczenie działek mulczerem – czy jest skuteczne?

Wykonując czyszczenie działki mulczerem, bez najmniejszego problemu możemy np. przygotować plac pod budowę jakiegoś budynku czy planowanej inwestycji. Model do koparki, jak i przypinany do ciągnika, jest w stanie skutecznie usunąć gałęzie, krzaki, chwasty czy trawy. Trzeba sprawdzić, jaki obszar wymaga pielęgnacji; ocenić, czy są miejsca, w które sprzęt nie może wjechać. Przeszkodami do usunięcia przed pracą są na przykład dużej wielkości kamienie czy wystające elementy z twardych materiałów, które mogą uszkodzić ostrza.

Mulczer leśny do ciągnika albo koparki, który jest prowadzony przez przeszkoloną do tego osobę, rozdrabnia materiał organiczny na drobne elementy, użyźniając podłoże. Powstały mulcz można zbierać lub równomiernie go rozprowadzać na terenie działki. Większe odpadki trzeba odłożyć na bok, aby później je ponownie rozdrobnić.

Jakie są korzyści z mulczowania?

Przede wszystkim pomaga w utrzymaniu czystości i porządku w lesie, eliminując martwe gałęzie i inne odpadki organiczne. Mulcz może również chronić glebę przed erozją, utrzymywać odpowiednią wilgotność i temperaturę, a także poprawiać jakość ziemi poprzez dostarczanie składników odżywczych. Mulczowanie ma więc wiele korzyści w leśnictwie, ale również w zagospodarowaniu i czyszczeniu terenu.

Stworzona w ten sposób ciągnikiem lub koparką warstwa mulczu na powierzchni ogranicza wzrost chwastów poprzez zmniejszenie dostępu światła słonecznego do nasion roślin, co utrudnia ich wschodzenie. Chroni przed erozją spowodowaną działaniem wiatru i deszczu, jest jak osłona, która utrzymuje ziemię na swoim miejscu, zmniejszając ryzyko jej wymywania i utraty żyzności. Z czasem się rozkłada. Czyszczenie działek mulczerem leśnym poprawia strukturę oraz zdolność do zatrzymywania składników odżywczych. Sprawdź dostępne na rynku modele.

Share this post